اسب بخار به زبان ساده

 
خب اسب بخار قدرتیه که هر انجینی چه برقی و چه درونسوز میتونه تولید کنه هر چه قدر قدرت زیاد باشه توان اون انجین یا موتور افزایش پیدا میکنه و شما میتونید با توجه به انتظاراتی که از یک محصول دارید اون رو خریداری و از اون محصول استفاده کنید.
یه مثالی میزنم مثلا شما یک گوشی رو در نظر بگیرید مانند گوشی سامسونگ نوت 10 و نوت 20 که هر دو دارای مشخصات فنی کاملا متفاوت هستند از نظر اسب بخار نوت 20 به مراتب قدرت بیشتری داره و توان اجرای برنامه های سطح بالا با سرعتی باور نکردنی رو داراست.
اصولا اسب بخار قدرتیه که توسط انجین یا موتور تولید میشه برای محصولات برقی یا درونسوز اما واقعا این قدرت مثلا توی هر خودرو یا موتوری با هر وزن و مشخصاتی دارای یک بازده هست یعنی سرعت و کشش؟
برای این کار یه مسئله دیگه وجود داره تکنولوژی به کار رفته، وزن و از همه مهمتر گشتاوره که در مقاله بعدی تفاوت بین گشتاور و اسب بخار را خواهیم نوشت.
و البته تاثیر وزن و تکنولوژی به کار رفته در هر محصول.

اسب بخار از کجا اومده ؟

اسب بخار رو شخصی به اسم جیمز وات در قرن هجدهم که اهل اسکاتلند بود برای مقایسه بازده موتور بخار با قدرت اسب های کاری اختراع و تصویبش کرد👌

کاربرد اسب بخار:

 اسب بخار به نوعی مقیاسی از توان موتور های درنسوزه که توی صنعت موتورسیکلت سازی و خودروسازی اطلاحی رایجه  و از همه مهمتر واحد توان توی دستگاه SI وات نام داره 

تعریفی از اسب بخار:

هر اسب بخار معادل 746 واته. یک اسب بخار، برابر با مقداری از انرژی ایه که یک اسب معمولی قادر به انتقال آن باشه. البته شاید اسب‌های امروزی با ۸ ساعت کار روزانه، نتونن بیشتر از ۵۰۰ وات انرژی تولید کنند! 

اندازه‌گیری اسب بخار

برای اندازه‌گیری اسب بخار در یک موتور، باید از یک دینامومتر استفاده کرد. دینامومتر قادر است به موتور، باری اعمال کند و در ادامه، توان تولیدی موتور را تحت آن بار اندازه‌ بگیرد. به طور مشابه، اگر محور (شفت)ی را به یک موتور متصل کنیم، موتور می‌تواند گشتاوری به محور اعمال کند. در این حالت، می‌توان از دینامومتر برای اندازه‌گیری این گشتاور استفاده کرد. دینامومترها عموماً گشتاور را به صورت پوند-فوت (نیوتن-متر) اندازه‌گیری می‌کنند. برای تبدیل گشتاور به اسب بخار، کافیست گشتاور را در سرعت موتور ضرب کنیم. مخرج کسر، تبدیل واحدها را تصحیح می‌کند.

5 1 رای
Article Rating
اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد درون خطی
نشان دادن تمامی نظرات
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
موتورد